Staff

Tracey-Ann Nelson
Executive Director
Charles Evans
Associate Executive Director, Business Manager
David Kizzia
Manager of Field Operations and Legal Services
Gemessia Ford-Hudson
Office Manager/Board of Directors Liason
Susana O'Daniel
Director of Public Affairs
TBD
Public Affairs
Prudence Martin
Membership Processing

 

Robin Pipkins
Dues Processing
Alice Canady
Field Operations
Angela Jones
Field Operations
Allen Vandiver
Security & Maintenance
Kyle Leyenberger
Communications Specialist

Officers and Board of Directors

Mary Knight
Vice President
LEE COUNTY
Brenda Brown
Secretary-Treasurer
HELENA/WEST HELENA
Carol Fleming
NEA Director
PULASKI HEIGHTS MIDDLE SCHOOL

District Board Members

 
Roy Vaughn
 
District I (LREA Pos. 1)

REPRESENTING:
PULASKI-LITTLE ROCK (LREA POS. 1)

Teresa Gordon
District I (LREA Pos. 2)

REPRESENTING:
PULASKI-LITTLE ROCK (LREA POS. 2)

Boyce Pearson
District I (LREA Pos. 3)

REPRESENTING:
PULASKI-LITTLE ROCK (LREA POS. 3)

 
Melissa Moore
 
District II (PACT)

REPRESENTING:
PULASKI-PACT

 
LaShawna Wade
 
District II (PASS)

REPRESENTING:
PULASKI-PASS

April Reisma
District III

REPRESENTING:
GARLAND, SALINE, LONOKE

Cindy Nations
District IV

REPRESENTING:
NLR, FAULKNER, CLEBURNE, VAN BUREN, WHITE

Patricia Thomas
District V

REPRESENTING:
GRANT, JEFFERSON

Lorrie Woodward
District VI

REPRESENTING:
CRAWFORD, MONTGOMERY, POLK, SCOTT, SEBASTIAN

Jerri Tabor
District VII

REPRESENTING:
FRANKLIN, POPE, JOHNSON, YELL, LOGAN, CONWAY, PERRY

Sandra Jones
District VIII

REPRESENTING:
CLARK, COLUMBIA, HEMPSTEAD, HOT SPRING, HOWARD, LAFAYETTE, LITTLE RIVER, MILLER, NEVADA, PIKE, SEVIER

Stephone Avery
District IX

REPRESENTING:
DALLAS, CLEVELAND, OUACHITA, UNION, BRADLEY, CALHOUN

Deborah West
District X

REPRESENTING:
LINCOLN, DESHA, DREW, ASHLEY, CHICOT

Dorothy Hennings
District XI

REPRESENTING:
PRAIRIE, MONROE, LEE, PHILLIPS, ARKANSAS

Mandy Smith
District XII

REPRESENTING:
BAXTER, CLAY, CRAIGHEAD, FULTON, GREENE, INDEPENDENCE, IZARD, JACKSON, LAWRENCE, MISSISSIPPI, POINSETT, RANDOLPH, SHARP, STONE

Ashley Pledger
District XIII

REPRESENTING:
BENTON, CARROLL, BOONE, MARION

Michelle Wolchok
District XIV

REPRESENTING:
WASHINGTON, SEARCY, NEWTON, MADISON

EDUCATIONAL SUPPORT PROFESSIONALS (ESP)

 
Audrey Nichols
 
ESP (Pos. 1)
PASS
 
Jason Moix
 
ESP (Pos. 2)
CONWAY
 
Emry Chesterfield
 
ESP (Pos. 3)
PASS
TBD
Student-AEA

RETIRED

Nevada Gates
FORREST CITY

EX-OFFICIO

TBD
Higher Education
Doretta Griffin
Administrators
HAMBURG EA

Uniserve Representatives

Zone 1

Mobile: (870) 391-1892

Serving: Baxter, Benton, Boone, Carroll, Madison, Marion, Newton, Searcy and Washington Counties

Zone 2

Forrest City, AR 72335
1900 South Washington Avenue
P.O.Box 942

Mobile: (870) 295-1386

Serving: Clay, Cleburne, Craighead, Crittenden, Cross, Fulton, Greene, Independence, Izard, Jackson, Lawrence, Lee, Mississippi, Monroe, Phillips, Poinsett, Prairie, Randolph, Sharp, St. Francis, Stone and Woodruff Counties

TBD

Zone 3

Apply Now
1500 West 4th St.
Little Rock, AR 72201-1064

Office: (501) 374-4955
Fax: (501) 374-6318

Serving: PACT & PASS in Pulaski County, ADEPT, NLRCTA, Lonoke and White Counties

Carolyn Jones

Zone 4
1500 West 4th Street
Little Rock, AR 72201-1064

Office: (870)918-3430
Fax: (501) 375-4620

Serving: Ashley, Bradley, Calhoun, Chicot, Clark, Cleveland, Columbia, Dallas, Desha, Drew, Hempstead, Lafayette, Lincoln, Little River, Miller, Nevada, Ouachita and Union Counties

Joe DuVall

Zone 5
4611 Rogers Ave. Ste. 104
Fort Smith, AR 72903

Office: (405) 474-2718

Serving: Conway, Crawford, Faulkner, Franklin, Howard, Johnson, Logan, Montgomery, Perry, Pike, Polk, Pope, Scott, Sebastian, Sevier, Van Buren and Yell Counties

TBD

Zone 6

Apply Now
Uniserv Director
Office: 501-375-4611
Mobile: N/A
Fax: (501) 375-4620

Serving: Little Rock EA in Pulaski County

Zone 7
1500 West 4th Street
Little Rock, AR 72201-1064

Office: 501-375-4611
Fax: (501) 375-4620

Serving: Arkansas, Garland, Grant, Hot Spring, Jefferson and Saline Counties and LREA